Вітання до дня Конституції України

26.06.15

Шановні запрошені!

Сьогодні ми відзначаємо дев’ятнадцяту річницю від дня ухвалення Конституції України — головного документа, який окреслює основні права і свободи людини, визначає найважливіші суспільні відносини, територіальний устрій держави, демократичні засади її розвитку.

Ця подія в історії держави, стоїть в низці небагатьох історичних дат, що єднають людей, перетворюючи населення на народ, а територію на державу.

Прийнята парламентом Конституція України утвердила реальність української національної державності, дала не тільки можливість будувати  демократичну і правову державу, а й є також даниною пам’яті мільйонів українців, що віддали і віддають своє життя за незалежність  України.

        За історичними мірками витоки Основного Закону – глибокі, як корені української нації. Століттями кращі діти України думали про державні механізми і про гарантії вольностей українського народу. Слово гетьманських універсалів, так само як і шабля запорізького війська будували славну українську козацьку державу. Велична і трагічна – перша в Європі Конституція, написана Пилипом Орликом.

 Прийняття Конституції – це продовження багатовікової традиції.

Послідовно і мужньо крізь віки йшов український народ до дня 28 червня 1996 року. В ім’я своєї волі, свободи та демократії, жертвуючи усім – шматком важко заробленого хліба, родинним спокоєм і, навіть, власним життям, єднаючись і стаючи на захист своєї землі від численних поневолювачів.

Прийняття Верховною Радою Конституції ознаменувало завершення перехідного етапу в становленні нашої держави.

Конституція України уособлює все те, до чого прагне весь світ – повну визначеність, передбачуваність внутрішнього і зовнішнього курсу держави.

Уперше в багатовіковій історії України чинна Конституція визначила організацію державної влади, що здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Крім політичного значення,  Конституція України має велику юридичну цінність.

Всі закони та інші нормативно-правові акти приймаються на її основі і повинні відповідати їй. А це значить, що Конституція є основним джерелом нашого законодавства, розрахованим на тривалий період.

Усвідомлюючи величезне значення Конституції та її вплив на суспільний розвиток, Президентом запропоновано Верховній Раді України зміни до Основного Закону.

Будемо сподіватись, що після їх прийняття буде докорінно змінено принципи організації місцевої влади, яка не знала реформування від початку 90-х років.

Відбудеться бюджетна децентралізація, значна частина зібраних податків залишатиметься на місцях.

Завдяки змінам до Конституції вперше більше прав отримає не Президент чи парламент, а носій влади — народ та органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради.

Децентралізація, яка буде закладена в Конституції, передбачає розширення повноважень місцевих громад, зокрема й у питаннях історичної пам’яті, культурних традицій та мовної політики.

Оновлена Конституція України зміцнить підвалини єдності суспільства та закладе основу для формування сучасної політичної нації.

Національна рада реформ під головуванням Президента 23 червня обговорила впровадження реформи з децентралізації. «За децентралізацією – майбутнє», – наголосив Глава держави. Також він відзначив, що ближчим часом на розгляд депутатів буде винесено чотири першочергові питання, які потребують змін до Конституції. Крім децентралізації, це питання судової реформи, у якому, як сказав Президент, сто відсотків зауважень і рекомендацій Ради Європи, Венеціанської комісії.

Також Парламент має затвердити зміни до Конституції щодо депутатської та суддівської недоторканності.

Шановні учасники зібрання!

Нині Україна проходить чи не найважче за часи своєї незалежності випробування — випробування на єдність та територіальну цілісність.

Водночас єдине бачення усіма політичними та громадськими силами спільної мети і відповідальне ставлення до вирішення актуальних завдань державотворення стане запорукою подальшого поступу та процвітання України.

Звертаюся до усіх громадян, громадських організацій району  із закликом об’єднати зусилля задля порозуміння у суспільстві, успішного розвитку нашого регіону,  майбутнього нинішнього та прийдешніх поколінь.

Вітаю усіх Вас із наступаючим Днем Конституції України. Бажаю усім миру, злагоди та здоров’я.

Повернутись