Голова облради та голови райрад Вінниччини звернулися до Верховної Ради України щодо законодавчого забезпечення діяльності районних рад

30.12.20

29 грудня голова обласної Ради Вячеслав Соколовий зустрівся з головами районних рад Вінниччини. У зустрічі взяли участь перший заступник голови обласної Ради Володимир Кістіон, заступники Ігор Івасюк, Анатолій Ткач і голови шести райрад: Анатолій Бешлей (Жмеринська райрада), Василь Неборецький (Тульчинська райрада), Віталій Савчук (Гайсинська райрада); Юрій Слабчук (Хмільницька райрада), Іван Телеватюк (Могилів-Подільська райрада), Ігор Шутак (Вінницька райрада).

Обговорювалися питання проведеної роботи та плани районних рад на 2021 рік. Особливу увагу було приділено питанням передачі соціально важливих закладів освіти, охорони здоров’я, культури, спорту з районної у комунальну власність новостворених громад,  проблематиці прийнятих районних бюджетів і фінансового забезпечення функціонування районних рад.

Попри те, що кожний із новостворених районів має свою специфіку, проблеми в них – спільні. Власне, саме з такими сьогодні стикаються районні ради по всій Україні.

Так, ст. 64-1 Бюджетного кодексу України значно обмежуватиме доходи загального фонду районних бюджетів і, фактично, передбачає неможливість утримання після 1 січня 2021 року апаратів районних рад за рахунок таких фінансових ресурсів. Тобто ситуація вимагає додаткових фінансових ресурсів Державного бюджету до районної ланки бюджетної системи країни.

Внесені до статті 89 Бюджетного кодексу України зміни роблять неможливим утримання після 1 січня з районних бюджетів бюджетних установ та закладів, які надаватимуть населенню до кінця поточного року гарантовані державою суспільні послуги районного рівня. І більшість таких закладів районного рівня залишиться у такому ж  статусі й після 1січня, навіть якщо територіальні громади погодяться прийняти ці заклади в свою комунальну власність.

Норми Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 № 1009-IX (далі – Закон України 1009-IX) не змушують місцеві територіальні громади прийняти на фінансування всі заклади районного рівня, що надаватимуть до кінця цього року гарантовані державою суспільні послуги, та увійти до складу їх засновників. До того ж, у раніше створених об’єднаних територіальних  громадах уже сформована власна інфраструктура з надання гарантованих державою суспільних послуг, і вони не зацікавлені у фінансуванні відповідних дублюючих закладів районного рівня з наступного року.  Отже, виникає необхідність спрямування додаткових фінансів із Державного бюджету до районного бюджету для утримання бюджетних закладів районного рівня на перехідний період до 1 липня 2021 року, коли ці заклади мають бути передані громадам в обов`язковому порядку. Крім того, необхідно буде й забезпечити видатки на ліквідацію закладів, які громади не приймуть.

Окрім того, норми Закону України 1009-IX не врегульовують питання утримання та фінансування після 1 січня бюджетних закладів та комунальних установ, які в поточному році фінансуються з районних бюджетів, знаходяться в адміністративних центрах районів та надають послуги населенню усього району (за старим адміністративно-територіальним поділом).  У першу чергу, це стосується питання подальшого співфінансування оплати медичних послуг, які надаються комунальними медзакладами закладами, які нині мають статус районних. У законодавстві мають бути імперативні  норми для співфінансування таких установ та закладів з бюджетів територіальних громад, жителі яких користуються послугами цих закладів.

Після активного обговорення проблемних питань Вячеслав Соколовий наголосив, що процес децентралізації передбачає передусім не ліквідацію соціально значимих установ, а, навпаки, наближення всіх необхідних послуг до населення, і саме цим принципом потрібно керуватися у своїй роботі і облраді, і в районних радах.

– Ситуація, яка нині склалася, – це проблема не тільки районних рад, це велика проблема для жителів Вінниччини. І її необхідно вирішувати, – зазначив Вячеслав Соколовий.

За підсумками зустрічі, Вячеслав Петрович запропонував управлінню юридичного забезпечення обласної Ради підготувати методичні рекомендації для районних рад Вінниччини з питань передачі закладів освіти, охорони здоров’я, культури, спорту з районної у комунальну власність новостворених громад. Крім того, створити робочу групу, яка працюватиме безпосередньо з питаннь медичних закладів.

– Також я пропоную направити звернення до Верховної Ради України щодо врегулювання питання фінансового забезпечення функціонування районних рад через внесення законодавчих змін до Бюджетного Кодексу України, – сказав Вячеслав Соколовий.

Присутні на зустрічі погодилися із такими пропозиціями.


Джерело: https://vinrada.gov.ua/golova-oblradi-ta-golovi-rajrad-vinnichchini-zvernulisya-do-verhovnoi-radi-ukraini-schodo-zakonodavchogo-zabezpechennya-diyalnosti-rajonnih-rad.htm

Повернутись