Сектор Тульчинське бюро правової допомоги інформує

29.03.22

Бронювання працівників під час воєнного стану

 

ХТО ТАКИЙ ЗАБРОНЬОВАНИЙ ПРАЦІВНИК?

Відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють:

— в органах державної влади, інших державних органах,

— органах місцевого самоврядування,

— на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).

Заброньовані працівники не підлягають прийняттю на службу у військовому резерві, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.

ЯКИЙ ПОРЯДОК БРОНЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ?

1) Спочатку готуються Пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час за формою  визначеною Додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України №194.

2) Підготовлені Пропозиції узгоджуються з Міністерством оборони України.

3) Підприємства  надсилають Пропозиції до органів державної влади за відповідною сферою управління, галуззю національної економіки для проведення аналізу та узагальнення.

4) Орган державної влади подає до Міністерства економіки узгоджені Пропозиції у друкованій та/або електронній формі.

5) Міністерство економіки узагальнює подані Пропозиції і протягом одного робочого дня ухвалює  рішення, в якому вказується строк відстрочки заброньованому працівнику не більше 6 місяців.

6) Копію рішення Міністерство економіки надсилає Міністерству оборони та органу держави, який подавав Пропозицію.

7) Міністерство економіки видає витяг з наказу, що і є підтвердженням надання відстрочки.

8) Міністерство оборони через Генеральний штаб Збройних Сил доводить до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки витяг з наказу про відстрочку.

9) Заброньовані працівники військовозобов’язані перебувають на спеціальному військовому обліку.

 

Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які мають посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час.

КОЛИ СКАСОВУЄТЬСЯ ВІДСТРОЧКА ЗАБРОНЬОВАНОГО ПРАЦІВНИКА?

Відстрочка заброньованого працівника скасовується у разі:

1) закінчення строку її дії;

2) завершення виконання або скасування завдання  щодо задоволення потреб Збройних Сил;

3) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;

4) звільнення військовозобов’язаного з роботи.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЗАБРОНЬОВАНИЙ ПРАЦІВНИК НЕ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ НА РОБОТІ АБО ВИЇХАВ ЗА КОРДОН?

Якщо підприємство працює і не знаходиться на території, де ведуться активні бойові дії, то по суті працівник в односторонньому порядку відмовився від виконання роботи.

Звісно, в майбутньому, суд визнає таку відсутність працівників поважною причиною, тому не рекомендую звільняти відсутніх працівників за прогул.

Проте, такий працівник може бути звільнений як за його ініціативою (за власним бажанням або угодою сторін), за закінченням строкового трудового договору, так і за ініціативою роботодавця.

Існує думка, що ст. 119 Кодексу Законів про Працю України щодо заборони звільняти не розповсюджується на заброньованих працівників.

Отже, такий працівник може бути звільнений, наприклад, за систематичні порушення трудових обов’язків якщо в його трудовому договорі або в посадовій інструкції прописано умови виконання трудових обов’язків під час воєнного стану як заброньованого військовозобов’язаного працівника.

Також не заборонено звільняти під час воєнного стану у зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників, але із дотриманням процедури та строків.

Звісно, поки заброньований працівник відсутній, його роботу повинен хтось виконувати. Тому можливим варіантом суміщення його посади іншим працівником (ст. 105 КЗпП), а після вступу в дію Закону №7160 – оформлення нового працівника за строковим трудовим договором на час відсутності заброньованого працівника.

Поки працівник відсутній, кадрова служба його табелює, але заробітну плату керівник може не виплачувати.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

 

Правову допомогу також можна отримати
за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
- у месенджері Фейсбук-сторінки:
https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
- у публічному чаті Телеграм-каналу «Безоплатна правова допомога»
 
https://t.me/ualegalaidchat
- у приватному чаті системи  БПД у Телеграм
http://legalaid.gov.ua/telegram.html
- у приватному чаті системи БПД у Вайбер
http://legalaid.gov.ua/viber.html
- написавши на електронну пошту  Томашпільського місцевого центру tomashpil.vinnitsya@legalaid.vn.ua

Повернутись