СЕКТОР «ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» ІНФОРМУЄ

19.01.23

ЗМІНИ В ТРУДОВОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

Протягом 2022 року в трудовому законодавстві відбулось багато змін, не рахуючи тих, які діють лише на час воєнного стану.

Перелік основних змін в трудовому законодавстві:

Статтею 2 Кодексу Законів про працю України заборонено дискримінацію кандидатів на посаду.

Роботодавець не може необґрунтовано відмовляти у прийнятті на роботу без будь-яких мотивів, що не стосуються кваліфікації чи професійних якостей. Кандидат може запросити письмову відповідь від роботодавця про причину такої відмови, та оскаржити її до суду.

Статтею 2-1 Кодексу Законів про працю України  заборонено мобінг на роботі.

Працівників можна ознайомлювати з наказами онлайн.

Статтею 29 Кодексу Законів про працю України дозволено на підприємстві електронний кадровий документообіг. Ознайомлення працівників з наказами, повідомленнями, іншими документами допускається по електронній пошті, месенджерами або через програму, якщо про це під розпис домовлено з працівником.

Встановлено новий вид трудового договору з індивідуальними умовами праці.

Главою 3-Б Кодексу Законів про працю України, статтею 49-5 Кодексу Законів про працю України запроваджено договірний режим зі спрощеним регулювання трудових відносин, за яким роботодавець та працівник можуть домовитись про інший порядок оплати праці, відпустки, режим роботи тощо.

Договір з нефіксованим робочим часом – трудовий фріланс.

Статтею 21-1 Кодексу Законів про працю України додано ще один трудовий договір, який схожий на фріланс (трудовий фріланс). Коли працівник отримує заробітну плату за фактично виконану роботу, яка може бути непостійною.

При переведені працівника на інше підприємство обов’язково виплачується компенсація за дні невикористаної відпустки.

Частину 4 статті 83 Кодексу Законів про працю України, скасовано. Вона давала право працівнику при переведенні обирати: чи переносити невикористані дні відпустки на нове підприємство, чи отримати компенсацію за дні невикористаної відпустки.

Спадкоємці можуть отримати у спадок грошову компенсацію за дні невикористаної відпустки.

Статтю 83 Кодексу Законів про працю України доповнено частиною 6 - у разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток виплачується членам сім’ї такого працівника, а у разі їх відсутності входить до складу спадщини.

Новий обов’язок роботодавця при звільненні.

Змінено статтю 47 Кодексу Законів про працю України, якою зобов’язано роботодавця при звільненні:

- видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення;

- видати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116)

- на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

Якщо роботодавець не виплатив заробітну плату при звільненні, середній заробіток можна стягнути лише за 6 місяців після звільнення.

До статті 117 Кодексу Законів про працю України внесено зміни - у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.

Нові підстави для звільнення.

П. 8-1 ст. 36 КЗпП - звільнення працівника у разі смерті роботодавця-фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім чи померлим;

П. 8-3 ст. 36 КЗпП – звільнення за відсутність працівника на роботі більше 4 місяців;

П. 6 ст. 41 КЗпП - звільнення з ініціативи роботодавця - відсутність роботи;

Ч. 7 ст. 49-2 КЗпП - вивільнення працівників у зв’язку неможливості забезпечення працівника роботою згідно п. 6. ст. 41 КЗпП;

П. 8 ст. 36 КЗпП – підстави, передбачені ТД з нефіксованим робочим часом, контрактом.

Зменшено термін для звернення до суду про стягнення заробітної плати.

Статтею 233 Кодексу Законів про працю України змінено строк для подання працівником позову до суду про стягнення заборгованості по заробітній платі, або інших не виплачених коштів (компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, премії, бонуси тощо).

Повернутись