СЕКТОР «ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» ІНФОРМУЄ

04.01.23

 Порядок звільнення військовослужбовців

з військової служби за станом здоров’я

 

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у відставку, зокрема, якщо військовослужбовці визнані військово-лікарськими комісіями- ВЛК непридатними за станом здоров’я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку ЗСУ, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

Відповідно до підпункту пункту 6.4. глави 6 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які визначають у воєнний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби рішенням начальника військової лікувальної установи на підставі подання начальника лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичної книги), яка засвідчується підписом начальника військової лікувальної установи.

У разі коли особи визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку і в період оформлення звільнення з військової служби не можуть за станом здоров’я виконувати службові обов’язки, ВЛК одночасно з постановою про непридатність приймає постанову про звільнення від виконання службових обов’язків до 30 діб.

Після отримання військовою частиною відповідного висновку (постанови) ВЛК про непридатність військовослужбовця до військової служби за станом здоров'я документи про його звільнення з військової служби оформлюються та надсилаються посадовій особі, яка видає наказ про звільнення негайно.

У разі звільнення зі служби військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт та документи, що підтверджують підстави для звільнення (висновок ВЛК).

Потім командир частини ухвалює рішення відповідно до вимог керівних документів. Після видання наказу про звільнення, військовослужбовець здає справи та посаду і виключається зі списків військової частини. У разі, якщо висновок ВЛК не свідчить про погіршення стану здоров’я, то у звільненні за станом здоров’я військовослужбовцю може бути відмовлено.

Таким чином, якщо є погіршення стану здоров’я з моменту останнього проходження ВЛК військовослужбовцю необхідно звернутись до командира військової частини та медичної частини із рапортом та долучити медичні документи (при наявності цивільні медичні документи) та пройти повторно медичну комісію ВЛК. У рапорті необхідно поскаржитись про погіршення стану здоров’я (описати, які саме є скарги) та вимагати надати направлення на медкомісію.

За наслідками проведеного ВЛК може бути прийняте одне з таких рішень:

  • направлення військовослужбовця у відпустку за станом здоров’я не певний період, якщо здоров’я може відновитися до того стану, коли військовослужбовець знову буде придатним до військової служби;
  • звільнення з військової служби за станом здоров’я, якщо здоров’я вже не може відновитися до того стану, коли військовослужбовець знову буде придатним до військової служби.
Повернутись