Координаційна рада з питань місцевого самоврядування при голові Вінницької обласної Ради розглянула питання повноважень старости в системі місцевого самоврядування

15.07.21

14 липня відбулося виїзне розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради.

Захід проходив у місті Жмеринка. Участь у ньому взяли голова обласної Ради Вячеслав Соколовий, його перший заступник Володимир Кістіон, заступники Дмитро Чаленко,  Ігор Івасюк, Анатолій Ткач, заступник голови облдержадміністрації Сергій Здітовецький, Вінницький міський голова Сергій Моргунов, голови постійних комісій обласної Ради, голова Громадської ради при обласній Раді, керівник Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, директор Агенції регіонального розвитку Вінницькою області, голови та старости громад. 

Першим питанням  порядку денного було «Про повноваження старости в системі місцевого самоврядування». При розгляді цього питання  Вячеслав Соколовий наголосив, що староста – це нова інституція, створена в ході реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади, і є тією ланкою місцевого самоврядування, яка найбільш наближена до людей. 

- Староста має працювати так, щоб інтереси всіх жителів сіл в територіальних громадах були належним чином представлені, а соціальні, побутові та інші потреби мешканців села були задоволені; щоб проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито, зрозуміло, - зазначив голова обласної Ради. - Від того, наскільки швидко життя людей на кожному старостинському окрузі буде змінюватися на краще, розвиватиметься інфраструктура, ремонтуватимуться дороги, стануть доступними соціальні послуги, відчують підтримку фермери, залежатиме успіх усієї громади.

Вячеслав Соколовий зазначив, що при цьому в законодавстві щодо утворення старостинських округів та затвердження старост ще є прогалини.

Ми очікуємо врегулювання  юридичних колізій від Верховної Ради. В черговий раз парламент має розглянути Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост» №4535, - сказав Вячеслав Соколовий. -  Але і відсутність певних законодавчих визначень не має завадити старостам громад ставати лідерами децентралізації.

Заступник голови обласної Ради Дмитро Чаленко надав учасникам засідання детальну інформацію з цього питання. Він повідомив, що нині старостинські округи створені в 43 із 63 громад Вінниччини; загальна кількість старостинських округів в області – 395, старост – 534 особи.  

- Аналіз показує, що в різних громадах області ситуація зі створення округів та затвердженню старост абсолютно різниться. Така ситуація  потребує врегулювання на законодавчому рівні, - підкреслив Дмитро Чаленко. -   Щоб допомогти органам місцевого самоврядування територіальних громад ефективно організувати свою роботу в питанні посадових обов’язків, завдань і функцій старости, необхідно на рівні виконавчої гілки влади, Кабінету Міністрів України, затвердити типове положення про старосту. Цей документ стане алгоритмом і зразком для сільських, селищних, міських рад під час розробки та затвердження Положення про старосту.

До обговорення долучилися голова Жмеринської районної ради Анатолій Бешлей, Брацлавський селищний голова Микола Кобринчук, Турбівський селищний голова Ігор Соць та староста сіл Микулинці та Ріжок Якушинецької сільської ради Василь Шумський.

 Інформацію «Про повноваження старости в системі місцевого самоврядування» учасники зібрання взяли  до відома. В ухваленому Координаційною радою рішенні сільським, селищним, міським радам області рекомендовано розглянути питання: про утворення старостинських округів в територіальних громадах та затвердження старост; про утворення органів самоорганізації населення для забезпечення представництва в органах місцевого самоврядування; про напрацювання фінансових механізмів розвитку старостинських округів, зокрема шляхом затвердження відповідних місцевих програм та збору ідей розвитку, на підставі протоколів проведення громадських слухань жителів старостинських округів і виділення не менше 1% бюджету громади на їх фінансування.

Вінницькій обласній Асоціації органів місцевого самоврядування після упорядкування нормативно-правової бази пропонується провести в територіальних громадах цикл короткотермінових семінарів із питань застосування норм законодавства щодо інституту старост та розробити методичні рекомендації для організації роботи старост.

Координаційна рада також вирішила звернутися до Верховної Ради України щодо невідкладного прийняття проєкту Закону України №4535 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост», як такого, що спрямований на удосконалення механізмів управління територіями і населеними пунктами, в яких не обиралися органи місцевого самоврядування, та розширення можливостей для залучення громадян до участі в місцевому самоврядуванні та розгляду наступних пропозицій:

- удосконалити на законодавчому рівні механізм визначення меж старостинських округів, як частини територій громад, в межах яких розташовані один або декілька населених пунктів, а також територій між цими населеними пунктами, визначених рішенням місцевих рад;

- створити законодавчі передумови для обов’язковості прийняття статутів територіальних громад, в яких будуть регламентовані форми безпосередньої участі жителів громади у вирішенні питань місцевого значення;

- удосконалити норми законодавства про органи самоорганізації населення в частині забезпечення їх представництва в органах місцевого самоврядування;

- передбачити на законодавчому рівні, в разі тимчасової відсутності старости (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність), можливість виконання його обов’язків іншими посадовими особами місцевої ради;

- розглянути можливість виділення цільової субвенції з державного бюджету на розвиток інфраструктури сільських територій.

Крім того, члени Координаційної ради ухвалили рішення  звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією щодо розроблення та затвердження типового Положення про старосту для врегулювання на законодавчому рівні прав та обов’язків старости.

 

 

Повернутись