Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує

08.04.24

ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР

        САДЖАНЦІВ

Щороку навесні, з початком дачного сезону, пожвавлюється реалізація насіння овочевих культур та садивного матеріалу (саджанців) багаторічних рослин на ринках роздрібними продавцями та спеціалізованими магазинами.      Садивний матеріал звісно краще купувати безпосередньо у виробника, що включений до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництваі вирощує сертифіковані безвірусні підщепи та дерева відповідно до законодавства. Але незавжди в пересічного споживача є така можливість, адже суб’єктів розсадництва не так вже багато.

Більшість споживачів  купують  саджанці в магазинах, на ринках та на ярмарках. Досить поширеним стало придбання через інтернет-магазини. Але  варто врахувати той  факт, що багато продавців – перекупники, які можливо взагалі не мають відношення до садівництва.

Помилкою при виборі саджанців буде назвати продавцю потрібний сорт. У продавця з величезною кількістю саджанців на машині, він напевно виявиться в «наявності».

Саме так можна купити саджанець, який вирощений: 

o                                без апробації маточних насаджень та садивного матеріалу;

o                                без лабораторних досліджень на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів та, при необхідності, генетичного визначення відповідності сорту. 

Купивши такий саджанець, покупець не тільки не може бути впевнений у відповідності його заявленому сорту, але й може занести у свій сад різні вірусні, бактеріальні та грибкові захворювання, яких потім важко позбутись.

Щоб не бути ошуканими і не витрачати зайві кошти, пересічним покупцям необхідно знати, як правильно вибирати якісний садивний матеріал.

Слід мати на увазі, що вирощування саджанців плодових культур, а саме: закладання маточних і промислових насаджень вимагає досвіду, знань і великої кількості часу. 

До прикладу, найбільш поширеними і затребуваними є звичні всім яблуні, груші, вишні. Саджанці цих культур прищеплюють. Так, з пророщеного насіння спочатку вирощують дички, які виступають в якості підщеп, також для щеплення використовують штучно створені, вегетативно розмножуванні підщепи.

 Щоб убезпечити себе від підробки, купуючина ринку, в першу чергу зверніть увагу, на зовнішній вигляд рослини. Відповідно до правил пакування, дворічні та однорічні саджанці зерняткових і кісточкових культур зі сформованою кроною (окрім тих, що реалізуються в контейнерах) зв’язують відповідно до помологічних і товарних сортів шпагатом в пучки по 10 шт., а саджанці без крони – в пучки по 20 шт. 

До кожного пучка саджанців прикріплюють етикетку, на якій обов`язково зазначається:

o                                виробник продукції;

o                                культура;

o                                помологічний і товарний сорт. 

Етикетку з підписом прив’язують до однієї із зовнішніх рослин пучка і притискають її до рослин під час зв’язування пучків. 

За домовленістю з покупцем, у разі його транспортування – тару маркують з позначенням назви і адреси підприємства-виробника, назви і адреси підприємства, яке отримує продукцію, назви культури, сорту, класу і категорії саджанців, товарного сорту, кількості саджанців та позначення стандарту.  

Розмір саджанців повинен бути близьким до стандартів із повністю здеревілими гілками. Висота однорічних яблунь, груш має бути 120-130 см, а кісточкових (вишня, слива, абрикос, черешня та ін.) 140-150 см.

Коренева шийка сортового саджанця плодових культур повинна мати місце щеплення. Якщо його немає, то це сіянець (дичок) або коренева поросль. Не допускаються до продажу саджанці, у яких наявне розпускання листя, підсихання крони, заражені хворобами чи пошкоджені шкідниками.

Також важливо запитати продавця про наявність документів, які підтверджують його сортові та товарні якості.

Згідно з Законом України «Про насіння і садивний матеріал», партія садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватись Сертифікатом, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та Сертифікатом, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу. Ці документи повинні зберігатися на місці здійснення торгівлі та надаватися за першою вимогою. 

Усі видані та отримані офіційно Сертифікати можна перевірити у відкритому Реєстрі сертифікатів.

У разі невпевненості в якості придбаного садивного матеріалу слід скористатись арбітражним визначенням.

Єдиним документом, який може підтвердити відповідність або не відповідність товарних якостей придбаного садивного матеріалу вимогам законодавства – є документ Держпродспоживслужби щодо результату проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу, який видається після проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу в установленому законодавством порядку (Постанова КМУ від 18.08.2017 № 615). 

Документ щодо результату проведення арбітражу міг би бути підставою для звернення до суду з метою відшкодування затрачених коштів у випадку встановлення факту, що придбаний садивний матеріал не відповідає вимогам законодавства. 

Повернутись