До завершення кампанії декларування - 2020 залишився неповний тиждень

25.05.20

До кінця кампанії подання е-декларацій залишився неповний тиждень, оскільки, термін їх подання спливає 00:00 год. 1 червня 2020 року. Це пов`язано з тим, що 17 березня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)». Серед іншого, внесено зміни до Закону України «про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання декларацій після звільнення.

Крім того, суб`єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію перед звільненням або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.

У деклараціях типів «щорічна», «після звільнення» та «кандидата на посаду» за 2019 рік інформація зазначається відповідно до вимог, визначених устатті 46 Закону в редакції, що діяла станом на 25 вересня 2019 року.

«З 20 березня 2020 р. набрав чинності Закон України № 524-ІХ «Про внесеннязмін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про запобігання корупції». Пункт 53 розділу І зазначеного Закону встановлює, що в деклараціях за 2019 рік інформація зазначається згідно з вимогами, визначеними в статті 46 Закону в редакції, що діяла станом на 25 вересня 2019 року».

Зокрема,  у трьох типах декларацій за 2019 рік – «щорічна», «після звільнення», «кандидата на посаду» – не потрібно зазначати: унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб’єкта декларування та членів його сім’ї; належність до національних публічних діячів; зареєстроване місце проживання членів сім’ї суб’єктів декларування; об’єкти декларування, які перебували у володінні або користуванні суб’єкта декларування або членів його сім’ї протягом не менше половини днів звітного періоду; членів сім’ї суб’єкта декларування, які спільно з ним проживали сукупно протягом не менше 183 днів протягом року; трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарнимвласником (контролером) яких є суб’єкт декларування або члени його сім’ї; криптовалюти, що належать суб’єкту декларування або членам його сім’ї; банківські та інші фінансові установи, в яких у суб’єкта декларування або членів його сім’ї відкриті рахунки або зберігаються кошти, інше майно (розділ 12.1 декларації).

З 1 червня НАЗК розпочинає перевірку декларацій високопосадовців за новим порядком. Відтепер, Національне агентство з питань запобігання корупції порівнюватиме вартість задекларованих активів із їх ринковою ціною; у разі появи нової інформації проводитиме повну перевірку декларації повторно; перевірятиме, чи отримані суб’єктом декларування подарунки не перевищують граничні суми тощо. Ці та інші зміни передбачені новим Порядком проведення контролю.

1 червня, коли закінчиться період для подання декларацій за 2019 рік, НАЗК застосує систему автоматизованого логічного та арифметичного контролю для визначення декларацій із найбільшими ризиками. У першу чергу перевірятимуть декларації Президентів України, Прем’єр-міністрів та міністрів.  

Відповідно до змін, що передбачені новим Порядком проведення контролю: визначені конкретні дії уповноваженої особи НАЗК під час перевірки; визначений спосіб проведення кожної зі складових перевірки: зокрема, вартість задекларованих активів порівнюватиметься із їх ринковою ціною або аналогічних активів; у разі появи нової інформації НАЗК проводитиме повну перевірку декларації повторно; перевірятиметься дотримання суб’єктом декларування обмежень щодо отримання подарунків, а також обмежень, встановлених після припинення діяльності суб’єкта декларування; передбачена перевірка на встановлення ознак необґрунтованості набуття активів; на проведення повної перевірки передбачено до 120 календарних днів; за крайньої необхідності строк може бути продовжено на щонайбільше 60 днів; протягом 10 робочих днів з дня закінчення терміну перевірки уповноважена особа НАЗК зобов’язана підготувати довідку за результатами проведення повної перевірки та оприлюднити її на офіційному вебсайті НАЗК.

 

Роз’яснення щодо електронного декларування

Повернутись