НАЗК інфомує

20.04.23

Топ-5 найважчих, за версією декларантів, розділів декларації, та як їх заповнити легко

 

 

 

 

 

У березні Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело опитування про досвід взаємодії з Реєстром декларацій та Базою знань серед декларантів. За результатами цього опитування з’ясувалося, що публічним службовцям найскладніше заповнювати такі розділи:

  • банківські рахунки — 41,4 % опитаних;
  • об’єкти нерухомості та незавершеного будівництва — 12,8 %;
  • доходи — 10 %;
  • суб’єкт декларування та члени сім’ї — 8 %.

39,9 % опитаних зазначили, що не мали проблем під час заповнення декларації.

Для того, щоб полегшити процес декларування, ми вирішили підготувати коротку довідку про розділи, з якими виникають складнощі.

Банківські рахунки

База знань: http://bit.ly/3ms7Hn3.

Відео-інструкція: https://youtu.be/zbZHLLZq_h8 

Поширена помилка в цьому розділі — декларанти забувають вказати ВСІ свої банківські рахунки або рахунки членів сім’ї. Особливо, коли не користуються тим чи іншим рахунком, але не закривали його.

Об’єкти нерухомості та незавершеного будівництва

База знань: http://bit.ly/3GHZaDghttp://bit.ly/3KJAziO.

Відео-інструкція: https://fb.watch/j-u6eiu7uZ/https://fb.watch/j-u9rGjZjf/ 

Найчастіше декларанти забувають про земельні ділянки під приватними будинками, не вказують орендоване житло, а також автомобілі, які були передані іншим особам на підставі довіреності.

Доходи

База знань: http://bit.ly/415cxWc.

Відео-інструкція: https://youtu.be/aBcy0b5CcLo

Найпоширеніша помилка при декларуванні доходів — це зазначення фактично отриманого доходу замість нарахованого. Крім того, люди часто забувають вказати в доходах вартість об’єктів рухомого/нерухомого майна, отриманого у подарунок.

Суб’єкт декларування та члени сім’ї

База знань: https://bit.ly/33rcoDWhttp://bit.ly/3GHvaHA.

Відео-інструкція: https://fb.watch/j-ueVzZitY/, https://fb.watch/j-ugSPnXFk/

Найчастіше декларанти помиляються з власною посадою та не вказують ту, у зв’язку із якою і виник обов’язок подати декларацію. Це помилка місцевих депутатів, які вказують фактичну посаду та місце роботи. Наприклад, замість «депутат Тернопільської обласної ради», зазначають основну посаду: «директор ТОВ», «водій, «пенсіонер», «безробітний» тощо.

Серед членів сім’ї чиновники часто забувають вказати дані про неповнолітніх дітей, які проживають від них окремо.

З роз’ясненнями про те, як правильно заповнювати декларацію, можна ознайомитися у Базі знань НАЗК. Багато матеріалів про декларування можна знайти за хештегом #декларуйся.

Нагадаємо, через війну подання декларацій за 2021 та 2022 роки поки що добровільне.

Але відновлення обов’язкового декларування та повноважень НАЗК з перевірки декларацій є однією з умов МВФ надання фінансування Україні. Оскільки публічна частина Реєстру декларацій наразі закрита та для того, щоб всі охочі могли бачити динаміку декларування, НАЗК запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.

Повернутись