На Вінниччині стартує пілотний проєкт щодо створення системи надання послуги раннього втручання

04.07.19

Сьогодні, 2 липня, під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Ігоря Івасюка відбулось засідання регіональної консультативної ради з реалізації у Вінницькій області в 2019-2021 роках пілотного проєкту «Створення системи надання послуги раннього втручання для забезпечення розвитку дитини, збереження її здоров'я та життя».

Водночас у приміщенні ОДА відбулась обласна стратегічна зустріч «Послуга раннього втручання: розбудова системи, партнерство, перспективи».

Розпочинаючи перше засідання регіональної консультативної ради, Ігор Івасюк зазначив: «22 травня поточного року відповідним розпорядженням Кабінету Міністрів України дозволено утворити платформу для впровадження комплексної та повної системи раннього втручання в Україні. Дуже приємно, що Вінниччина є однією із шести областей, які беруть участь в реалізації пілотного проєкту. На сьогодні є відповідне розпорядження голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія від 18 червня 2019 року №453 щодо впровадження у Вінницькій області зазначеної системи. Я переконаний, що така мультидисциплінарна команда присутніх тут фахівців стане дієвим інструментом у розвитку послуги раннього втручання, адже у роботі бере участь не лише влада, а й представники об’єднаних територіальних громад та громадських організацій».

Про перспективи створення та розбудови системи послуг раннього втручання в області розповіла директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна, підкресливши, що втілення зазначеного пілотного проєкту є вкрай необхідним.

«На всеукраїнському рівні створена Національна рада з питань раннього втручання, засідання якої відбуваються під головуванням Віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка. На державному рівні координатором впровадження послуги раннього втручання є Міністерство соціальної політики України. Раннє втручання – це система комплексної, міждисциплінарної сімейно-центрованої допомоги дітям від народження до 4 років з порушенням здоров'я і розвитку, спрямована на розвиток дитини, нормалізацію життя сім’ї, профілактику інвалідності і попередження інституалізації дітей. Варто підкреслити, що без впровадження послуги раннього втручання неможливо досягти повної деінституалізації», - зауважила Наталя Заболотна.

Керівник профільного департаменту також ознайомила присутніх із ключовими принципами раннього втручання, такими як: партнерство, сімейноцентрованість, функціональність, а також соціалізація не лише дитини, а й всієї родини.

«Найголовнішим у ранньому втручанні є те, що допомога надається вчасно, адже раннє виявлення – це оптимальний шанс для розвитку потенціалу дитини. Варто зазначити, що дитина з особливостями розвитку – це особистість, а не об’єкт для впливу. Важливе значення належить родині. І найкращий спосіб допомогти дитині – навчити батьків долати труднощі та вирішувати проблеми.  Дитина з особливостями розвитку має право на звичайне життя, що передбачає включення до суспільства. Тож послуга раннього втручання знаходиться поруч і допомагає у найскладніших ситуаціях. Раннє втручання – це індивідуальна програма розвитку дитини, складена мультидисциплінарною командою фахівців і заснована на запиті конкретної родини. Наше спільне з вами завдання – це об’єднання зусиль міста та громад області, фахівців різних галузей, адже найкращий спосіб допомогти дитині – це допомогти її родині», - підкреслила Наталя Заболотна.

За словами посадовиці, у Вінницькій області проживають майже 32 тис. дітей з обмеженою життєдіяльністю, що становить майже 11% від загальної кількості дитячого населення регіону. В середньому на Вінниччині щорічно народжується близько 750 недоношених дітей (майже 5% від загальної кількості новонароджених), 30% з яких потребує раннього втручання.

Станом на 1 квітня поточного року на обліку в кабінеті катамнезу перебуває 1874 дитини віком до 3-х років. Метою катамнестичного спостереження є раннє виявлення проблеми затримки фізичного чи нервово-психічного розвитку дітей, народжених передчасно або з патологіями, а також своєчасне скерування дітей для проведення реабілітаційних заходів.

Наталя Заболотна також зауважила, що Вінниччина має вагомі напрацювання у рамках надання послуги раннього втручання. За її словами, в області створено регіональну платформу Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання в Україні», до складу якої увійшли 16 громадських організацій Вінницької області.

Під час зустрічі присутні також переглянули привітання представників Британської громадської організації «Health Prom» - менеджера Програми «Батьки за раннє втручання в Україні» Арморери Вейсон та міжнародного експерта Програми Філіппи Рассел.

Про партнерство в адвокації раннього втручання та про роль батьків розповіла голова Вінницької громадської організації «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця», координатор Вінницької регіональної платформи «Батьки за раннє втручання в Україні», заступник голови консультативної ради Світлана Демко.

Вона також поінформувала про основні заходи в ОТГ регіону, а також про досвід роботи щодо розповсюдження інформаційних матеріалів, які надають змогу батькам самостійно перевірити розвиток дитини відповідно до вікових особливостей.

Під час зустрічі регіональний представник платформи всеукраїнського форуму в Маріуполі Олена Кравченко поділилася досвідом роботи у напрямку вивчення потреб у наданні соціальних послуг на рівні громад, акцентувавши увагу на особливостях проведення анкетування. Олена Кравченко також розповіла про співпрацю з фахівцями різних галузей на шляху до розширення інклюзії.

Члени засідання проголосували за створення робочої групи з розробки механізмів міжвідомчої взаємодії та підтримали усі внесені пропозиції.

Повернутись