Прийняття законів з децентралізації

25.11.15

Після прийняття децентралізаційного пакету законів Мін’юст назавжди відмовиться від непритаманних йому реєстраційних функцій, - Павло Петренко

Після прийняття розробленого Міністерством юстиції разом з депутатами фракцій коаліції та представниками громадськості пакету законів з децентралізації, Мін’юст перестане виконувати непритаманні йому функції з реєстрації нерухомості та бізнесу. Про це сьогодні в ході круглого столу у Верховній Раді повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

«Міністерство юстиції – перше міністерство, яке пішло шляхом кардинальної зміни системи. Ми відмовляємося повністю від функції з реєстрації бізнесу й нерухомості.  Після прийняття цих законів жодних функцій щодо реєстрації нерухомості й бізнесу Мін’юст здійснювати не буде», - зазначив очільник Мін’юсту.

На його переконання, дана реформа буде успішною з двох причин. По-перше, вона буде невідворотною і жоден інший міністр чи уряд не зможе забрати реєстраційні повноваження назад. По-друге, реформа дасть реальне спрощення для кожного українця під час отримання послуг із реєстрації бізнесу чи нерухомості.

Він також зазначив, що робота над даним пакетом законопроектів – це чудовий приклад ефективної співпраці органів виконавчої влади й парламенту у напрямку реформ, які стосуються кожного українця. Близько 30 народних депутатів з усіх фракцій коаліції стали співавторами цих законів.

Міністр юстиції поінформував присутніх, що повноваження з реєстрації бізнесу та нерухомості буде передано місцевим органам влади, об’єднаним територіальним громадам, місцевим адміністраціям й центрам надання адмінпослуг. Окрім того, право надавати такі сервіси отримають 7000 нотаріусів.

«Це дуже потужна спільнота, які інституційно і кваліфіковано готова надавати якісний сервіс. Третя група суб’єктів  – це акредитовані суб’єкти, прикладом яких є Будинок юстиції, який відкрила в Одесі місцева влада», - наголосив Павло Петренко.

При цьому, головним завданням реформи він назвав демонополізацію послуг, аби українці самі могли обирати, де вони отримуватимуть послугу швидше і якісніше.

«Якщо в тому чи іншому містечку мер міста погано виконує свої обов’язки, жителі цього міста не будуть «заручниками», вони зможуть отримати якісний сервіс у нотаріусів, у акредитованого суб’єкта або за принципом екстериторіальності у межах області або всієї України», - заявив очільник Мін’юсту.

За його словами, запропоновані законопроекти запроваджують принцип екстериторіальності, уніфікують і спрощують процедури реєстрації юридичних осіб і громадських формувань.

Разом з тим, в законах пропонується скоротити строки проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно з 14 до 5 днів і дозволити надавати прискорений сервіс за легальну додаткову плату.

«Ми так само скасовуємо радянську процедуру видачі свідоцтв про право власності. Це документ з голограмами, який сотнями тисяч закуповувала держава і які оплачували українські громадяни. Приватні контори на цих голограмах заробляли чималі кошти. Ми скасовуємо ці свідоцтва як клас. Право власності на майно буде підтверджуватися електронним витягом», - заявив Павло Петренко.

Він також висловив переконання, що прийняття цих законів з першого дня чинності забезпечить дуже широкі можливості для надання якісного сервісу кожному простому українцеві.

Голова Верховної Ради України Володимир Гройсман у свою чергу наголосив на необхідності нарешті поставити крапку в питання законодавчого забезпечення процесів децентралізації.

«Централізована система опирається, але треба поставити у цьому питанні крапку, демонтувати стару систему і побудувати нову, за європейським зразком, систему надання адміністративних послуг», - заявив Голова ВР.

При цьому він зазначив: навіть якщо закон не ідеально досконалий, його треба приймати. Певні недосконалості нової системи можна буде виправити на законодавчому рівні відповідно до практики її застосування.

Володимир Гройсман звернувся до депутатських фракцій аби законопроекти були внесені до сесійної зали на розгляд депутатів вже у нинішній четвер.

Очільник Одеської області Міхеїл Саакашвілі закликав депутатів не зволікати та підтримати законопроекти, які були запропоновані Міністерством юстиції.

На його переконання, стара система не зможе змінитися без законодавчих новацій, які створять на цьому ринку конкуренцію і не забезпечать виконавців нормальними зарплатами.

«Ми набрали на конкурсі нових працівників. Це хлопці та дівчата, яким по 21-23 роки, це перша їх робота. Мерія сказала, що ми заплатимо їм 4 тисячі грн. Як тільки вони зайшли, мерія передумала і сказала, що платитиме 1600. Вони прийшли з ентузіазмом. Мають хороші умови праці, гарну атмосферу. Але якщо вони поринуть в рутину і отримуватимуть по 1000 грн через 5-6 місяців вони або підуть з роботи, або почнуть брати хабарі», – зазначив він.

За матеріалами Тульчинського РУЮ

Повернутись