Громади чекають чітких правил вирішення питань адміністративно-територіального устрою – результати обговорення законопроекту №4664

21.09.21

21 вересня 2021 року, за сприяння і підтримки Проекту (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («Говерла») та Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні», відбувся круглий стіл «Адміністративно-територіальний устрій: нові реалії та нові правила», організований Комітетом Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування спільно з Мінрегіоном.

У законопроекті №4664 запропонована модель, яка дозволяє в межах чинної Конституції навести лад у процедурах вирішення питань адміністративно-територіального устрою (АТУ) країни, надати органам місцевого самоврядування певні орієнтири і зменшити рівень політизації питань АТУ.

Законопроект унормовує такі процедури:

  • визначення адміністративних центрів та затвердження територій громад;
  • віднесення населених пунктів до категорії міст, віднесення сіл до категорії селищ;
  • утворення, ліквідація, встановлення (зміна) меж районів, визначення та зміна їх адміністративних центрів, встановлення, зміна меж населених пунктів;
  •  найменування, перейменування адмінтеродиниць;
  • тощо.

 ПРЕЗЕНТАЦІЯ МІНРЕГІОНУ

Більшість учасників заходу – народні депутати, експерти, представники органів місцевого самоврядування та їхніх асоціацій - погодилися, що законопроект про вирішення питань адміністративно-територіального устрою дійсно треба приймати, не чекаючи змін до Конституції. При цьому думки щодо окремих положень презентованої редакції законопроекту розійшлися. Зокрема позиції різнилися щодо суб’єктів повноважень у вирішенні питань АТУ, складності процедур тощо.

Частина учасників круглого столу висловлювали  пропозиції про необхідність прийняття спочатку змін до Конституції, на думку інших - законопроект варто приймати у першому читанні і вирішувати усі розбіжності до другого читання.

Повернутись