Голос громад має бути потужним: цитати зі з’їзду громад

12.07.21

7 липня, під гаслом «Голос громад має бути потужним», відбувся Всеукраїнський З’їзд територіальних громад. Сотні голів громад, народних депутатів, посадовців центральних органів державної влади, представників міжнародних організацій та проектів технічної допомоги, експертів зібралися в одній залі. Європейські колеги зазначили, що Всеукраїнський З’їзд тергромад, організований Асоціацією ОТГ, є першим у Європі заходом такого масштабу, що відбувся офлайн у період після початку пандемії коронавірусу.

«Вперше після виборів у жовтні 2020 року ми маємо можливість зустрітися і поговорити про проблеми питання, здобутки, перемоги, поділитися досвідом в режимі офлайн. Я впевнений, що процеси, які сьогодні проходять, дадуть свої результати з часом. Для мене повний зал свідчить про те, що давно назріла потреба зустрічатися і говорити», – зазначив Олександр Корінний, голова Всеукраїнської Асоціації ОТГ, голова Новоукраїнської територіальної громади.

«Громади пройшли достатньо складний шлях, але результат на лице – ми бачимо вас всіх тут. Добре, що ми маємо змогу обговорити проблемні питання, знайти рішення і рухатись далі. Впевнений, що кожен присутній на сьогоднішньому заході розуміє, що децентралізація знаходиться на найвідповідальнішому етапі. Від ухвалених Верховною Радою виважених рішень, підтриманих вами, як представниками місцевого самоврядування, залежить успішне завершення реформи», – сказав Андрій Клочко, Голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

«Хочу привітати Україну із продовженням проведення важливого процесу децентралізації. Протягом останнього року відбулися великі зміни – це об’єднання громад і утворення нових одиниць місцевого самоврядування, проведення нових місцевих виборів. Шведська Асоціація САЛАР продовжуватиме підтримку процесу децентралізації в Україні. Я хочу наголосити на важливості консультативного діалогу між місцевим самоврядуванням і різними органами виконавчої влади і Парламентом», – зазначив Андерш Кнаппе, президент Шведської асоціації місцевих влад і регіонів (SKR), голова Ради Європейських Муніципалітетів та Регіонів (CEMR).

«Радий, що ви маєте можливість зустрічатися в залі, а не просто онлайн. Асоціація громад є необхідною, адже служить голосом перед державними органами, перед законодавцями на національному рівні задля кращого розуміння останніми чим живуть, цікавляться громади – це важлива місія. Крім того, Асоціація може служити гарним майданчиком для обміну досвідом», –вважає Брайан Кемпл, керівник Програми USAID, Global Communities

«Сьогодні в залі присутні саме ті, хто знають, що децентралізація – тримала подорож, що потрібує активної участі та постійного коригування курсу. Проте на цьому шляху є ті, хто готовий надати допомогу. В тому числі – це і нещодавно розпочата програма «ГОВЕРЛА». На рівні асоціацій ми визначили потребу посилити потребу структури управління, визначення сфер фахового досвіду, розбудови спроможності, навчання і розвиток навичок представників місцевого самоврядуванні і рад. На рівні органів місцевого самоврядування ми надаватимемо допомогу у сфері фінансової децентралізації, механізмів міжмуніципального співробітництва і також – інструменти відстоювання прав», –звернувся до учасників заходу Габріель Абрагам, директор проекту «ГОВЕРЛА» Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

«Сектор місцевого самоврядування є одним з основних пріоритетів, визначених нашою організацією. Адже місцеве самоврядування створює підвалини для демократичного суспільства. Неймовірно важливо, що є такі відкриті та прозорі платформи, важко переоцінити власне асоціювання місцевого самоврядування. Вірю, що на Зборах ви напрацюєте ефективні рішення, адже місцеве самоврядування – це новатори та експериментатори», – зазначила Ольга Шевчук, керівниця Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

«У рамках трьох ініціатив, які ми підтримали протягом 2018-2019 років, Асоціація ОТГ допомогла громадам розробити 13 стратегій місцевого розвитку, а також – провести навчання для 355 юристів органів місцевого самоврядування, таким чином, підсиливши їх спроможність вістоювати права та інтереси ОМС. Я пам’ятаю швидкі результати першої ініціативи, коли рішення щодо об’єднання 23 громад оскаржувалися в судах. Завдяки кваліфікованим юристам Асоціації всі ці судові позови були ухвалені на користь громад. Згодом ці практики стали прикладом для наслідування іншими. Ми раді продовжити нашу співпрацю і, найближчим часом, розпочати нову спільну ініціативу з розбудови спроможності старост», – розповів Андрей Хорват, заступник директора Програми «U-LEAD з Європою».

«Реформа місцевого самоврядування знаходиться на вирішальному етапі. Після виборів у 2020 році з’явилися сотні нових громад, які потребують не лише експертної та фінансової підтримки з боку держави, а й чіткого розмежування повноважень. Ця проблема гостро стоїть у сфері освіти, в якій працює наш Проект. І власне ця реформа потребує не лише мільярдних субвенцій з боку держави, а ще й налагодження ефективної системи управління, в сфері освіти зокрема. Наш проект сьогодні впроваджує спільно з Асоціацією ОТГ великий експертно-дорадчий проект «Освіта в нових громадах. Від А до Я», до якого долучено понад 1200 громад. Ми чітко бачимо, що розвиток спроможності громад залежить від чіткого розмежування повноважень на регіональному та субрегіональному рівнях», –сказала Валентина Полторак, менеджерка швейцарсько-українського проекту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» DECIDE.

«Сьогоднішній захід – перше таке велике зібрання, що проводиться в Європі, з часів початку пандемії. Запрошую вас користуватися можливостями обміну досвідом на всесвітньому рівні, який надає ІСМА», – зазначив Пітер Агх, Міжнародна асоціація управління містами та округами, ІСМА.

Повернутись