До 30 річниці Чорнобильської аварії

26.04.16

Шановні ліквідатори Чорнобильської аварії, представники громадських організацій, запрошені!

Тридцять років тому вогонь Чорнобильської катастрофи обпалив землю України та ввійшов в історію як нове безпрецедентне глобальне явище, як найбільша техногенна катастрофа ХХ століття.

«Мирний атом» за лічені секунди кардинально змінив перебіг людського буття, здолав державні кордони, перетворив частину чудового українського Полісся на зону відчуження, що на довгі роки стала ізольованою від навколишнього світу.

Чорнобиль - це передусім велика людська трагедія, епіцентр якої залишається на нашій землі.

Надзвичайно високу ціну в результаті глобальної катастрофи світу заплатив і продовжує платити український народ. Радіаційне забруднення викликало сплеск онкологічних захворювань серед українців, в тому числі дітей.

Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було радіаційно забруднено 2293 населені пункти, розташовані на територіях 77 районів 12 областей.

Станом на 1 січня 2016 року, в Україні налічується майже 2 млн. громадян, що мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи, у тому числі понад 100 тис. інвалідів і майже 420 тис. дітей. Понад 35 тис. родинам держава надає допомогу у зв’язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Ці цифри свідчать не лише про ступінь пережитих народом потрясінь, а й про необхідність надання адекватної соціальної та медичної допомоги потерпілим.

Чорнобильська катастрофа порушила нормальну життєдіяльність і виробництво в багатьох регіонах, призвела до зниження виробництва електроенергії для потреб економіки, істотні збитки було завдано сільськогосподарським і промисловим об'єктам, постраждали лісові масиви і водне господарство.

З метою привернення уваги суспільства до проблем подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, посилення захисту ліквідаторів та постраждалих внаслідок цієї катастрофи громадян Президент України оголосив в Україні 2016 рік - Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, Верховною Радою України прийнято постанову «Про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заходи, пов’язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи».

16 березня 2016 року у сесійній залі Верховної Ради України було проведено парламентські слухання на тему «30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи».

Відповідна робота проведена  і в нашому районі, зокрема  затверджено  План заходів та кошторис видатків, пов’язаних з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, яким  передбачено адресний підхід до вирішення потреб громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечення соціального захисту, покращення медичного обслуговування, посилення уваги до сімей і вдів та інші соціально – культурні заходи спрямовані на гідне вшанування подвигу учасників  ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та катастроф.

За ініціативи районної громадської організації «Ліквідатори Чорнобиля», спонсорської допомоги в районі створено музей «Тульчинці в горнилі Чорнобиля», з метою збереження пам’яті трагедії наступними поколіннями.

На даний час у Тульчинському районі проживають 4,9 тис. громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них  3978 дітей, 934 учасника ліквідаційних робіт та потерпілих, в тому числі  І категорії – 616 чол., ІІ категорії – 75 чол., ІІІ категорії –39 чол., а також 204 вдів потерпілих І категорії.

За програмами соціального захисту громадян району, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи протягом 2015 року використано – 4,2 млн. грн., станом на 22.04.2015 року-1,5 млн. грн.

Разом з тим, фінансування Чорнобильських проблем є вкрай недостатнім, зокрема сьогодні залишається неповністю вирішеним питання щодо пенсійного забезпечення ліквідаторів, потребує істотного покращення медичне обслуговування та санаторно-курортне лікування.

Шановні учасники зібрання!

Сьогодні, напередодні пам’ятного  дня  ми зібрались, щоби вшанувати учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згадати тих, хто виявив мужність і самовідданість при її ліквідації та постраждав від тих страшних наслідків.

Неймовірними, героїчними зусиллями вдалося приборкати атом, що вийшов з під контролю. Чорнобиль – і величезна трагедія, і символ вистражданої мужності багатьох тисяч людей. Це стало можливим завдяки самовідданості і героїзму пожежників, спеціалістів-атомників, транспортників, шахтарів, військових, працівників правоохоронних органів, будівельників, вчених, медиків – багатьох наших з вами земляків, в тому числі присутніх на сьогоднішньому зібранні та тих, кого сьогодні немає поруч з нами. Вони пройшли через радіоактивне горнило, ризикуючи власним життям.

Мирний атом не пожалів нікого з тих, хто потрапив в його «обійми». Герої-пожежники, отримавши смертельну дозу радіонуклідів, померли першими, тисячі ліквідаторів ще померли за цей час. Шанобливе ставлення, турбота і увага до ліквідаторів, хоча й вимірюються не тисячами й мільйонами гривень, але їх моральна вартість не менш висока і повсякчас потрібна тим, хто ціною власного життя і здоров’я рятував нашу Батьківщину і всю планету від атомного монстра. Це наш обов’язок перед героями і жертвами Чорнобиля. Людське життя не вічне - вічна лише пам’ять. Із нестихаючим болем у серцях ми вкотре згадуємо усіх, хто пішов у безсмертя, приборкуючи ядерну стихію. На жаль 62 – оє наших земляків ліквідаторів не дожили до цього дня. Вічна їм пам'ять.

Шановні учасники зібрання!

Наслідки катастрофи важким тягарем лягли на плечі нашого народу.

За нинішніх непростих часів для України особливо важлива підтримка світової спільноти у подоланні чорнобильських проблем. Сподіваємося, що спільно з країнами-донорами ми зведемо надійне і безпечне укриття над зруйнованим енергоблоком, щоб назавжди захистити українців, інші народи від повторення трагедії 1986 року.

Наприкінці минулого століття ми закрили Чорнобильську АЕС, але ця сторінка нашої історії залишається відкритою.

Глобалізація екологічних проблем змушує замислитися над тим, яку планету ми залишимо прийдешнім поколінням. Міжнародне співтовариство зобов’язане консолідувати свої зусилля задля безпечного майбутнього людства.

Шановні учасники зібрання!

Чорнобиль - це не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Завдяки самопожертві ліквідаторів аварія стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь. Ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу й подальшого розповсюдження радіації.

Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців, які тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Їхній подвиг назавжди записаний до літопису людської мужності та навічно залишиться у пам’яті українського народу.

Висловлюємо  глибоку вдячність мужнім учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і тим, хто нині продовжує виконувати складні й відповідальні завдання на станції та у зоні відчуження.

Становлення та розвиток незалежної України нерозривно пов’язані з історією боротьби з наслідками Чорнобильської катастрофи, з історіями людей, що постраждали від цього страшного лиха. Тож нехай нинішній день завжди єднає усіх нас українців у нашій спільній пам’яті, у добрих помислах і вчинках, у поступі до кращого життя в сім'ї європейських народів.

Бажаю вам миру, міцного здоров’я, щастя та добробуту.

Повернутись